Zavod za računarstvo

18. prosinca 2020.

Odobreno financiranje Erasmus+ projekta SUSTRAINABLE

SUSTRAINABLE je projekt strateškog partnerstva deset europskih institucija iz sedam zemalja, među kojima je Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, s ciljem promoviranja načela održivosti u razvoju programskih proizvoda.

Nositelj projekta je portugalsko Sveučilište iz Coimbre, a članovi projektnog tima s našeg fakulteta su docent Goran Mauša kao lokalni koordinator te docent Sandi Ljubić. Projekt vrijedan 350,000 eura odobren je za financiranje u okviru programa Erasmus + (Key Action 2 - cooperation for innovation and the exchange of good practices) u periodu od 1. rujna 2020. do 31. kolovoza 2023 godine.

Punog naziva Promoting Sustainability as Fundamental Driver in Software Development Training and Education (oznaka 2020-1-PT01-KA203-078646), projekt se bavi globalnim pitanjima održivosti u smislu čovjekova utjecaja na okoliš u domeni programskog inženjerstva. Konkretnije, istražuju se načini upravljanja programskom potporom kojima bi se smanjila potrošnja energije u području ICT-a koji bilježi brzo rastuće trendove ugljikova otiska. Stečena znanja i tehnologije se planira dijeliti kroz dva programa umrežavanja nastavnika, diseminacija rezultata istraživanja kroz dvije sesije pripojene vodećim znanstvenim konferencijama, dok će se praktična iskustva približiti mladim inženjerima računarstva kroz dvije ljetne škole.