14. studenoga 2017.

VII. SAVJETOVANJE O MORSKOJ TEHNOLOGIJI - in memoriam akademiku Zlatku Winkleru

Savjetovanje se održava kao dvodnevni skup, a počinje 17. studenoga 2017. godine na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Sve informacije za autore i sudionike su dostupne na mrežnim stranicama Savjetovanja .

VII. Savjetovanje o morskoj tehnologiji – in memoriam akademiku Zlatku Winkleru održati će se 17. i 18. 11. 2017. u Rijeci na Tehničkom fakultetu. Pokrovitelj: Znanstveno vijeće za pomorstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – Razred za tehničke znanosti; Organizator: Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, suorganizatori: Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Udruga za proučavanje i razvoj pomorstva.

Akademik Zlatko Winkler bio je istaknuti stručnjak i znanstvenik u području brodogradnje, a između ostalog utemeljitelj Sekcije za morsku tehnologiju znanstvenog savjeta HAZU i predsjednik Znanstvenog savjeta za pomorstvo HAZU. Godine 1969. na njegov je poticaj osnovan studij brodogradnje pri Strojarskom fakultetu u Rijeci. U svom je djelovanju promicao i poticao znanstvena istraživanja i djelatnosti u području morske tehnologije u Hrvatskoj, uviđajući važnost morske tehnologije za razvoj našeg gospodarstva. Kao priznanje njegovu životnom opusu u području brodogradnje i inženjerstva morske tehnologije posvećujemo mu ovo Savjetovanje.

Objekti za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u podmorju, obalni objekti procesne i druge industrije, obalna energetska postrojenja, oprema za umjetni uzgoj morskih riba, dobivanje minerala iz morske vode i dr. predstavljaju veliki društveni izazov, naročito u pogledu dogoročnog razvoja. Privredne djelatnosti u sklopu morske tehnologije zahtijevaju ovladavanje tehnologijom najviše razine. Ovime spomenute grane vrše multiplikativan utjecaj na razvoj cjelokupnog gospodarstva Hrvatske. Usvajanje proizvodnje u aktivnostima morske tehnologije zanimljivo je ne samo za zadovoljavanje domaćih potreba već i kao značajna komponenta izvozne ekspanzije.

Imajući u vidu da je i razvoj u svijetu pod snažnim utjecajem privrednih djelatnosti usmjerenih na more, očito je da planiranje našeg razvoja ne može i ne smije zanemariti spomenutu činjenicu kada se ima u vidu položaj Hrvatske uz Jadransko more koji daje izvanredne prilike za razvoj privrednih djelatnosti morske tehnologije.

Savjetovanje ima za cilj:

• dati pregled i ukazati na znanstvena istraživanja, rezultate i primjenu u području morske tehnologije u Hrvatskoj i značaj za gospodarstvo i poticaj razvoja ove djelatnosti u Hrvatskoj,
  • informirati gospodarstvo, znanstvenu i stručnu javnost o značajkama gospodarstvene djelatnosti morske tehnologije,
  • dati informacije o privrednim djelatnostima iz područja morske tehnologije o kojima je potrebno voditi računa u vrijeme kada se utvrđuju glavni pravci našeg tehnološkog razvoja,
  • dati poticaj za uspostavljanje visokog stupnja koordinacije i kooperacije u gospodarstvenim djelatnostima vezanim uz more i morsku tehnologiju, posebno s aspekta nužne izvozne ekspanzije,
  • dati elemente za sudjelovanje u međunarodnom transferu tehnologije na temelju vlastitih tehnoloških znanja.

Predviđene su slijedeće teme savjetovanja iz znanstvenih područja, polja i grana u istraživanju i primjeni:

• tehničke znanosti: brodogradnja, strojarstvo, rudarstvo, naftna i geološka istraživanja, kemijsko inženjerstvo,
  • biotehničke znanosti: biotehnologija, ribarstvo i marikultura,
  • prirodne znanosti: fizika, kemija, biologija,
  • inteligentni podvodni sustavi i tehnologije,
  • obnovljivi izvori energije u području morske tehnologije,
  • desalinacija morske vode u sprezi s obnovljivim izvorima energije
  • zaštita okoliša,
  • zakonodavstvo, pravila, normizacija,
  • pomorski transport, ekonomija,
  • računarske aplikacije u projektiranju, proizvodnji i rukovanju objektima morske tehnologije.

O Savjetovanju

Savjetovanje se održava kao dvodnevni skup, a počinje 17. studenoga 2017.  godine na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Rad Savjetovanja će se odvijati kroz usmena izlaganja na hrvatskome ili engleskom jeziku u maksimalnom trajanju od 15 minuta po izlaganju. Za skup će svi sažeci zajedno sa programom biti objavljeni na mrežnim stranicama Savjetovanja a poslije skupa u suradnji sa časopisom Pomorski zbornik radovi će, nakon postupka recenzije, biti objavljeni u posebnom izdanju Pomorskog zbornika http://hrcak.srce.hr/pomorski-zbornik .

Let's Grow konferencija

Molimo zainteresirane studentice i studente da se jave Vanji Čotić Poturić, v. pred.: vcotic@riteh.uniri.hr

STEM piknik

U subotu, 12. travnja 2024., studij brodogradnje Tehničkog fakulteta u Rijeci, kao i Riteh Racing Team, sudjelovali su na manifestaciji STEM Piknik 2.0.

Kick-off sastanak projekta "EVERYONE"

Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci bio je domaćin kick-off sastanku projekta "EVERYONE" (Energy harVesting EuRope YOuNg Engineers) 2. travnja 2024.

Na FERIT-u održan sastanak uprava tehničkih fakulteta

U petak 12. travnja 2024. FERIT - Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek bio je domaćin sastanka uprava tehničkih fakulteta.

Komemoracija za prof. emer. dr. sc. Špiru Miloševića

Komemoracija će se održati u srijedu, 24. travnja 2024. godine, u 10:00 sati u Vijećnici Tehničkog fakulteta u Rijeci.

16. travnja 2024.

Obavijest o ishodu natječajnog postupka

Sveučilište u Rijeci - Tehnički fakultet objavljuje obavijest o ishodu natječajnog postupka.