most-detalj.jpg

Laboratorij za inteligentne strojeve i obradne sustave

Voditelj doc. dr. sc. David Ištoković person.image.file.alt
+385 51 651467, int. 2467

Istraživači:

prof. dr. sc. Mladen Perinić, dipl. ing. strojarstva

prof. dr. sc. Zoran Jurković, dipl.ing. strojarstva

doc. dr. sc. Graciela Šterpin Valić, mag. ing. mech.

asist. Hana Vukotić, univ. mag. ing.mech.

Novosti iz laboratorija:

U četvrtak 01. i petak 02. veljače 2024. godine održani su „Dani otvorenih laboratorija“ na Tehničkom fakultetu u Rijeci okupljajući ukupno 640 učenika iz 14 hrvatskih srednjih škola. Rad Laboratorija za inteligentne strojeve i obradne sustave učenicima su prezentirale i demonstrirale doc.dr.sc. Graciela Šterpin Valić, asistentica Hana Vukotić te viši laborant Bernardo Badurina.

DOL 2024.jpg

U našem Laboratoriju koristimo RoboDK za simulaciju i offline programiranje industrijskih robota. Zahvaljujući razumijevanju potreba Laboratorija za odgovarajućim softverskim rješenjem u programiranju robota, Robo DK je donirao 30 obrazovnih licenci za jednu učionicu na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Uspjeh Laboratorija, rad objavljen u časopisu Polymers (MDPI, ISSN 2073-4360) među najviše pregledavanim i preuzimanim radovima u 2019 godini. Više informacija na Twitter i LinkedIn

Svrha laboratorija:

Laboratorij ispunjava svoju osnovnu funkciju kroz održavanje nastavnog procesa na svim razinama studija strojarstva. Osim rada sa studentima na različitim CAD/CAM projektima, primjeni CNC tehnologija aktivnost Laboratorija usmjerena je i na suradnju sa poslovnim subjektima iz domena primjene navedenih tehnologija. Članovi Laboratorija provode istraživanja iz područja modeliranja i simulacije obradnih i proizvodnih procesa primjenom suvremenih optimizacijskih metoda u cilju optimalnog iskorištenja resursa.

Popis laboratorijske opreme:

• CNC vertikalna glodalica Bridgeport VMC560/22 (3-osna), Heidenhain TNC320 – tehničke specifikacije
  • Fleksibilna proizvodna ćelija-stanica:
    • 4-osne CNC glodalice - CNC STEP
      • High-Z S-720 (x 720 mm  y 420 mm  z 110 mm) sa automatskom izmjenom alata (smještaj za max 6 alata SK15), visokobrzinskim motorvretenom (600 W, 8000-27600 min-1) i pratećom opremom (rezni alati, čahure ER11, bežična upravljačka konzola, adapteri, upravljački softver WinPC-NC i ConstruCAM, kompresor i laptop
    • Pneumatske stezne naprave - SMC
      • Pneumatski cilindar MGP M50-250Z (max. hod 250 mm, mase 8,55 kg, sila 0,4¸2 kN)
    • Robotska ruka – Commonplace Robotics
      • MOVER 4 –osi (nosivost: 500 g, domet 550mm) sa paralelnom prihvatnicom (gripper), 24V I/O ekstenzijom (za PLC) i transportnom kutijom
    • Tračni transporter - MiniTec
      • 1500×250 mm i visine 950 mm, elektromotor (3,6 m/min) i frekventni regulator Lenze, fotoćelije
    • PLC Siemens Simatic S7-1200 – TIA portal