16cr.jpg
Objavljeno
1. prosinca 2023.

Državna Nagrada za Znanost 2022. dodijeljena doc. dr. sc. Goranu Mauši

Priznanje višegodišnjem angažmanu u tehničkim znanostima, ostvarenjima na projektima KLIMOD, DeShPet i dr. te doprinosu razvoju modela temeljenih na strojnom učenju za predviđanje svojstava kemijskih spojeva i identifikaciju bakteriološkog onečišćenja mora.

Odbor za podjelu državnih nagrada za znanost na sjednici 13. studenoga 2023. godine donio je Odluku o dodjeli državnih nagrada za znanost za 2022. godinu. Godišnjom nagradom za znanost za područje tehničkih znanosti nagrađen je doc. dr. sc. Goran Mauša sa Tehničkog fakulteta u Rijeci.

Iako se radi o nagradi dodjeljenoj za ostvarenja tijekom jedne kalendarske godine, ista predstavlja i priznanje Maušinom višegodišnjem angažmanu i mnogobrojnim kontinuiranim postignućima.

Kao neka od navedenih ostvarenja, posebno se ističu rezultati projekta KLIMOD pod vodstvom prof. dr. sc. Lade Kranjčevića orijentiranog na razvoj računalnih modela za modeliranje strujanja i širenja onečišćenja u obalnom morskom području. Nadalje, valja istaknuti i uspješan rad u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost akronima DeShPet fokusiranog na dizajn kratkih peptida i peptidnih nanostruktura za specifične biološke i terapeutske namjene, a kojeg predvodi doc. dr. sc. Daniela Kalafatović s Fakulteta za Biotehnologiju i razvoj lijekova.

Pored navedenih projekata, doc. dr. sc. Goran Mauša kao voditelj ili suradnik sudjelovao je na čak 8 znanstvenih projekata te organizaciji dvije međunarodne znanstvene konferencije i jedne međunarodne ljetne škole održane na Tehničkom fakultetu u Rijeci. Činjenica da su mnogi spomenuti projekti započeli upravo u vrijeme pandemije Covid-19, koja je za akademsku zajednicu predstavljala izrazito izazovan period, Maušinim postignućima daje još veću težinu.

Maušino područje istraživanja prvenstveno je vezano za izgradnju modela predviđanja temeljenih na strojnom učenju, povezanih s područjem umjetne inteligencije. Primjeri primjene ovakvih modela uključuju predviđanje svojstava kemijskih spojeva za terapeutske svrhe ili identifikaciju bakteriološkog onečišćenja mora. Posebno se ističe Maušin rad na definiranju načina računalnog zapisivanja podataka koji će rezultirati najučinkovitijim donošenjem odluka od strane modela.

„Državna nagrada za znanost predstavlja veliko priznanje za napore i rad uložen u znanstvene projekte, istraživanja i publikacije. Važno je naglasiti da je ova nagrada priznanje cijelom timu znanstvenika Sveučilišta u Rijeci te suradnicima iz inozemstva. Ova nagrada nije samo moja, već je i rezultat zajedničkog truda.“, istaknuo je Mauša u razgovoru za uniri.hr koji je moguće pronaći OVDJE.