Knjižnica

 

OBAVIJESTI

 

 

RAČUNALNA ČITAONICA

Računalna čitaonica otvorena je od ponedjeljka do petka od 8 do 21 sat. Poslije radnog vremena knjižnice, ulaz je direktan kroz vrata 0-22. Računala se nakon korištenja ne isključuju.

Sve posuđene knjige možete produžiti putem e-maila: knjiznica@riteh.hr

 

 

Uspostava udaljenog pristupa na platformu ProQuest Ebook Central

Obavještavamo da će tvrtka ProQuest od 10. listopada 2022. započeti s procesom uspostave udaljenog pristupa (Shibboleth) koji će obuhvatiti i platformu Ebook Central, pri čemu više neće biti potrebna izrada dodatnog korisničkog računa, odnosno upis korisničkih podataka posebno kreiranih za Ebook Central u svrhu preuzimanja (poglavlja) e-knjiga, čuvanja popisa pregledanih e-knjiga, bilješki i slično.

 

Skupni repozitorij Dabar u discovery servisu Summon

Omogućena je pretraga skupnog digitalnog repozitorija Dabar u okviru platforme objedinjenog pretraživanja svih dostupnih e-izvora, discovery servisa Summon. U Dabru su pohranjeni svi sadržaji institucijskih i tematskih digitalnih repozitorija i arhiva ustanova iz sustava znanosti i visokog obrazovanja Republike Hrvatske (preprint radovi, recenzirani članci, radovi s konferencija, podaci istraživanja, disertacije, završni radovi studenata, knjige, nastavni materijali, slike, video i audiozapisi, prezentacije, digitalizirana građa…).

 

Pretplaćena platforma objedinjenog pretraživanja e-izvora: Summon

Za hrvatsku znanstvenu i akademsku zajednicu pretplaćena je platforma objedinjenog pretraživanja e-izvora, discovery servis Summon. koji će zamijeniti dosadašnju platformu EBSCO Discovery Service (EDS).

Korištenjem jednog polja za pretraživanje putem discovery servisa Summon moguća je objedinjena pretraga svih dostupnih pretplaćenih e-izvora u nacionalnoj licenci, e-izvora dostupnih na pojedinim hrvatskim sveučilištima, e-izvora u otvorenom pristupu, a u skorašnjem vremenskom roku i skupnog digitalnog repozitorija Dabar.

Korištenje je moguće izravno s računala u ustanovama u sustavu znanosti i visokog obrazovanja te udaljeno, upisom AAI@EduHr elektroničkog identiteta.

Pristup discovery servisu Summon moguć je na stranici Sveučilišne knjižnice Rijeka, te putem poveznice.

 

Produžen probni pristup: Bentham Science e-books & e-journals

Izdavač Bentham Science produžio je hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici probni pristup na svoje e-knjige i e-časopise do 31.12.2022. godine.

Zbirka e-knjiga sadrži više od 950 multidisciplinarnih naslova uključujući priručnike, monografije i udžbenike, a u okviru zbirke e-časopisa dostupno je više od 120 naslova na području prirodnih i tehničkih znanosti te područja biomedicine indeksiranih u Science Citation Index, Journal Citation Reports/Science Edition, MEDLINE/Index Medicus, PubMed, Scopus, Chemical Abstracts, EMBASE itd.

Detalje o ustanovama s pravom pristupa i dostupnom sadržaju možete pronaći ovdje.

 

Otvoren pristup na bazu podataka MathSciNet

MathSciNet (Mathematical Reviews) je bibliografska baza Američkog matematičkog društva (American Mathematical Society) koja omogućuje pristup na više od 3 milijuna indeksiranih publikacija, sažetaka i bibliografskih podataka iz znanstvene literature o matematici (časopisi, disertacije, knjige, poglavlja u knjigama), kao i gotovo 2 milijuna direktnih poveznica na originalne članke sadržane u više od 2.000 časopisa i drugih serijskih publikacija. Bibliografski zapisi za starije članke sežu do ranih 1800-ih godina.

Baza je dostupna putem sučelja EBSCOhost i na platformi izdavača American Mathematical Society.

Udaljeni pristup na MathSciNet putem EBSCOhost platforme izvan IP mreže ustanova s pravom pristupa moguće je ostvariti odabirom proxy servera (na glavnom izborniku Portala e-izvori) ili putem Shibboleth prijave.

Detalje o ustanovama s pravom pristupa i popis dostupnih naslova možete pronaći ovdje.

 

Otvoren pristup na bazu podataka EconLit

EconLit je bibliografska znanstvena baza podataka koju izdaje American Economic Association, a obuhvaća područje ekonomije i poslovanja. Uključuje recenzirane članke, radne materijale s vodećih sveučilišta, doktorske disertacije, knjige, zbornike s konferencija i recenzije knjiga. Baza sadrži više od 1.5 milijuna zapisa počevši od 1886. godine.

Baza je dostupna na platformi ProQuest.

Detalje o ustanovama s pravom pristupa i popis dostupnih naslova možete pronaći ovdje.

 

Otvoren pristup na platformu SciFinder-n

SciFinder-n je platforma koja omogućava pregled relevantne literature s područja kemije, biokemije, kemijskog inženjerstva i drugih srodnih znanstvenih područja i disciplina, a sadrži i opsežan popis kemijskih tvari, reakcija i spojeva.

Uvjet pristupa je registracija korisnika, a nakon registracije prijava se traži svaki put kada pristupate bazi. Ukoliko već imate korisnički račun, nakon unosa korisničkih podataka možete pristupiti pretraživanju baze.

Detalje pretplate te poveznice za registraciju ili unos korisničkih podataka možete pronaći u opisu platforme.

 

Otvoren pristup: Science Journals (AAAS)

Otvoren je pristup na časopise Science u izdanju American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Science Journals objavljuju znanstvene vijesti, komentare i najsuvremenija istraživanja u okviru svih područja znanosti s naglaskom na STEM područje.

Otvoren pristup na bazu podataka IEEE/IET Electronic Library (IEL)

Ponovno je otvoren pristup na bazu podataka IEEE/IET Electronic Library (IEL).

IEEE/IET Electronic Library (IEL) jedna je od najopsežnijih i najznačajnijih baza znanstvenih i stručnih članaka u okviru područja elektrotehnike, računarstva, ICT-a i srodnih područja.

 

 

Na Tehničkom fakultetu u Rijeci od 1960. godine djeluje fakultetska knjižnica koja je po svojoj namjeni specijalnog tipa. Knjižnica obuhvaća površinu od 403 m2, a podijeljena je u dvije etaže. Na gornjoj etaži nalazi se korisnički prostor i dva ureda za osoblje. Osim posudbenog dijela s izdvojenim malim djelom fonda najtraženije studentske literature, korisnici imaju na raspolaganju čitaonicu s ukupno 54 radna mjesta. Jedan dio čitaonice u kojoj je izložena tekuća periodika ima 30 mjesta, a drugi izdvojeni dio ima 24 mjesta predviđena za rad na računalima. Na ovom prostoru nalaze se i kartični katalozi. Na donjoj etaži nalazi se spremište u kojem je smješten najveći dio fonda knjižnice - periodičke publikacije, omeđene publikacije, referentna zbirka, neknjižna građa itd. Poslovanje knjižnice uređeno je Pravilnikom o knjižnici Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci

    Knjižnica prikuplja i obrađuje knjižničnu građu prema prihvaćenim svjetskim standardima za katalogizaciju i klasifikaciju. Nabava novih publikacija provodi se u suradnji s profesorima, Knjižničnim odborom i Povjerenstvom za izdavačku djelatnost i knjižnicu. Građa se računalno obrađuje u programskom paketu CROLIST od 1994.g., a zapisi se mogu pregledavati putem on-line kataloga  knjižnice Tehničkog fakulteta. 

U svom fondu Knjižnica posjeduje, prema podacima inventure u 2011. g., više od 20400 svezaka knjiga, doktorskih disertacija, magistarskih radova, pravilnika i standarda, 4400 svezaka časopisa i 1700 primjeraka neknjižne građe (posebni otisci, brošure, CD).

CROSBI - Hrvatska znanstvena biblografija

Hrvatski znanstveni portal

Mreža mladih znanstvenika

 

AKADEMSKO PISANJE
Pišete seminarski, završni, diplomski, stručni ili znanstveni rad?
OVDJE možete naći niz jednostavnih i interaktivnih obrazovnih materijala kojima se pojašnjava proces pisanja, citiranja literature i izbjegavanja plagiranja.