12. veljače 2018.

Predavanje dr. sc. Marina Prebega

U petak, 16.2.2018. godine u 11:00 sati u Vijećnici Fakulteta će se održati predavanje dr. sc. Marina Prebega.

Dr. sc. Marin Prebeg će održati predavanje na temu: Large Time Step methode za hiperboličke zakone očuvanja.

Sažetak:

Hiperbolički zakoni očuvanja koriste se za modeliranje brojnih prirodnih pojava i procesa, poput dinamike fluida, biomehanike, elektrodinamike, astrofizike, magnetohidrodinamike te višefaznog strujanja kakvo susrećemo, na primjer, u naftnoj industriji. Raznolikost pojava i procesa koje hiperbolički zakoni očuvanja opisuju za posljedicu ima mnoštvo različitih numeričkih metoda koje se međusobno razlikuju ovisno o preciznosti, efikasnosti i robusnosti. Tema ovog predavanja su takozvane Large Time Step (LTS) metode – eksplicitne, bezuvjetno stabilne metode konačnih volumena čija stabilnost nije ograničena klasičnim CFL (Courant-Friedrichs-Lewy) uvjetom, te njihova primjena na Eulerove jednadžbe mehanike fluida i matematičke modele višefaznog strujanja. Predavanje se sastoji od istraživačkih rezultata koji su dio doktorskog rada predavača, te pregleda istraživačke aktivnosti na temu LTS metoda na Zavodu za energetiku i procesno inženjerstvo Norveškog sveučilišta znanosti i tehnologije, u suradnji sa znanstveno-istraživačkim institutom SINTEF. Disertaciju predavača moguće je pronaći na https://brage.bibsys.no/xmlui/handle/11250/2463112.