15. lipnja 2023.

Tehnički fakultet suorganizirao 44. „Materials Mechanics Seminar“ zajedno s Tehničkim Sveučilištem u Darmstadtu

Ovogodišnje, 44. izdanje međunarodne znanstvene konferencije „Materials Mechanics Seminar“ održano je u periodu 29.05.-02.06.2023. na Cresu u palači Moise, u suorganizaciji Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Tehničkog Sveučilišta u Darmstadtu (Njemačka).

Godišnju konferenciju na temu mehanike materijala „Materials Mechanics Seminar“ već više deseteljeća uspješno organizira  istraživačka grupa sa Tehničkog sveučilišta u Darmstadtu, Njemačka. Teme skupa uključuju višeosni zamor materijala, razvoj i primjenu smjernica za konstruiranje s obzirom na zamor, modeliranje i simulaciju ponašanja materijala, rast zamornih pukotina, mehaniku loma, studije slučaja, eksperimentalne tehnike i drugo. Sudionici konferencije dolaze iz akademske/istraživačke zajednice i iz industrije.

Sudjelovanje Tehničkog fakulteta u suorganizaciji i održavanju ovogodišnjeg, 44. izdanja konferencije aktivno je podržao dekan prof. dr. sc. Lado Kranjčević, a nositelji suorganizacije ispred našeg Fakulteta bili su prof. dr. sc. Robert Basan i doc. dr. sc. Tea Marohnić sa Zavoda za konstruiranje.

Na konferenciji su sudjelovali znanstvenici i stručnjaci iz industrije iz Njemačke, Češke, Grčke, Slovenije te Hrvatske.

Sudionici su, osim intenzivnog znanstvenog dijela s prezentacijama rezultata svojih istraživanja te zanimljivim diskusijama imali prilike uživati u prekrasnom prostoru Palače Moise u kojem su se održavala predavanja. Ljubazno zahvaljujemo gospođi Andreji Malovoz koja nam je ispred Sveučilišta u Rijeci pružila pomoć oko organizacije u Palači Moise te koja je sudionike kroz kratki obilazak i živopisno predavanje upoznala i sa zanimljivom poviješću Palače.

Dragi gosti i kolege imali su priliku upoznati i prirodne ljepote Cresa i Lošinja i kulturne vrijednosti i zanimljivosti. U okviru studijskog obilaska otoka u srijedu, organiziran je i posjet muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju kojim su svi bili oduševljeni.

Ljubazno zahvaljujemo tvrtki Kontroltest international d.o.o. na donaciji i podršci organiziranju i održavanju znanstvenog skupa 44th International Conference on Materials Mechanics (44th Materials Mechanics Seminar).

Sudionicima konferencije su u okviru nekoliko izlaganja članova našeg Fakulteta (prof. dr. sc. Robert Basan, izv. prof. dr. sc. Dario Iljkić, doc. dr. sc. Jelena Srnec Novak te asist. Ela Marković) detaljnije prezentirana istraživanja i aktivnosti koje se provode u okviru aktivnog istraživačkog HRZZ projekta IP-2020-02-5764 „Razvoj modela za procjenu ponašanja materijala temeljenih na strojnom učenju - MADEIRA“, voditelja prof. dr. sc. Roberta Basana.

Konferencija je bila i izvrsna prilika za proširivanje postojećih i uspostavu novih suradnji te je u okviru navedenog u tijeku potpisivanje formalnog Sporazuma o suradnji između našeg Fakulteta i Aristotle University of Thessaloniki iz Grčke za koji se očekuje da će uskoro biti finaliziran.