14. ožujka 2024.

FinTech: Unleashing the Future of Digital Economy

Ekonomski fakultet u suradnji s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, Centrom za karijere Ekonomskog fakulteta i RiTech Blockchain Teamom, organizirao je konferenciju pod nazivom “FinTech: Unleashing the Future of Digital Economy”. Ovaj događaj simbolizira rastući trend integracije novih tehnologija u financijske sektore s ciljem poboljšanja i automatizacije financijskih usluga.

FinTech, spoj riječi financije i tehnologija, nije samo tehnološki fenomen već i pokazatelj promjene paradigme u načinu na koji pristupamo financijskim uslugama. Algoritmi i strojevi već su prisutni na svjetskim burzama, gdje obavljaju trgovanje uz nadzor ljudi, ističe dekan Tehničkog fakulteta, prof. dr. sc. Lado Kranjčević.

Digitalne banke, sa godišnjom stopom rasta od 14.5%, predstavljaju gotovo trostruki rast u odnosu na klasični bankarski sektor, pokazujući time kako su tehnološke inovacije postale neizostavan dio financijske industrije. Slično tome, blockchain tehnologija, ključna za kriptotržišta, doživljava značajan rast i sve veći prodor u tradicionalne financijske proizvode, poput ETF-ova, što ukazuje na potrebu za energetskom tranzicijom ove tehnologije.

Pitanje koje se nameće jest pripada li FinTech tehnologija tehničkom ili ekonomskom području. Kako navode dekani Ekonomskog i Tehničkog fakulteta, prof. dr. sc. Saša Drezgić, zajedno s prof. dr. sc. Lado Kranjčevićem, radi se o izrazito interdisciplinarnom području.

Njihov je cilj razviti inovativni studijski program na engleskom jeziku koji će spojiti ekonomiju, financije i tehnologiju, odgovarajući tako na sve veći interes studenata i potrebu tržišta rada za stručnjacima u ovom području.

Ovaj budući studijski program bit će fokusiran na istraživanje i primjenu najnovijih tehnoloških dostignuća u ekonomiji i financijama, obuhvaćajući podatkovnu znanost, umjetnu inteligenciju, digitalne banke i upravljanje podacima. Cilj je osposobiti studente za inoviranje i vodstvo u dinamičnom svijetu ekonomije i financija, opremajući ih znanjem i iskustvom za rješavanje složenih problema i vođenje digitalne transformacije u organizacijama.