15. studenoga 2023.

Pozivnica na predavanje u sklopu akcije Movember 2023.

Četvrtak, 16. studenoga 2023. u 17:00 sati, Akvarij, Kampus, Ul. Radmile Matejčić 5, 51000, Rijeka

Predavanja:

Tumori testisa
Predavač: izv. prof. dr. sc. Dean Markić, dr. med.

—Testosteron i muško zdravlje
Predavač: nasl. doc. dr. sc. Antun Gršković, dr. med.

O Movemberu

Movember je pokret obilježavanja studenog kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca. Sam naziv je nastao spajanjem dvije riječi moustache (brkovi) i november (mjesec studeni). Pokret je nastao u Australiji 2003. godine te je vremenom izrastao u pokret koji se bavi unaprijeđenjem svjesnosti o  muškom zdravlju. Fokus je na zdravstvenim problemima koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i na često zanemarenim poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje i samoubojsto.

Od raka prostate, najčešćeg novodijagnosticiranog raka muškaraca u Hrvatskoj, godišnje oboli oko 2800 osoba, a prema posljednjim je podacima u 2021. godini umrlo njih 805. U gotovo 90% bolesnika javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina, a incidencija je u porastu. Prema smjernicama Hrvatskog urološkog društva u muškaraca starijih od 50 godina preporučuje se PSA testiranje (testiranje prostata specifičnog antigena), ali svakako treba procijeniti koristi i rizike tog postupka.

Rak testisa je najčešći maligni tumor koji se javlja u muškaraca između 15. i 44. godine života. U Hrvatskoj od njega godišnje oboli oko 200 muškaraca. U usporedbi s drugim sijelima raka, prognoza je vrlo dobra te je petogodišnje preživljenje oko 95%. Izuzetno je bitno da se jednom mjesečno učini samopregled testisa kako bi se tumor otkrio u što ranijoj fazi, kada je i liječenje manje agresivno. Pronalazak kvržice na testisu ili njegove povećanje  mogu govoriti u pirlog postojanja testisa te je neophodno posjetiti liječnika. Liječenje raka testisa otkrivenog u ranom stadiju, pa čak i uklanjanje jednog testisa, najčešće ne utječe na seksualni život ili plodnost.

Smrt od suicida u Hrvatskoj je vodeći uzrok smrti od ozljeda kod muškaraca između 20 i 64 godine života. Prema posljednjim su podacima u 2021. godini od suicida umrla 454 muškarca, što je 78% od ukupnog broja smrti od suicida te godine. Brojna istraživanja pokazuju da su muškarci manje skloni od žena potražiti pomoć kod pojave zdravstvenih problema, pa tako i kod pojave psihičkih teškoća.

Organizatori: Medicinski fakultet Rijeka, Klinički bolnički centar Rijeka i Sveučilište u Rijeci.